🚚 Házhozszállítás 2500 Ft-tól, kiszállítás az adagolóhelyre 1500 Ft-tól

Hazánkban a leggyakrabban termesztett gyümölcsfák közé tartozik az almafa, a körte, a cseresznye, a szilva, és ahol meleg van, ott például a sárgabarack. Ez a hárompontos metszés elősegíti a jobb növekedést és a termést. A tavasz előtti metszés februárban és márciusban történik, különösen a malvafáknál (alma és körte), abban az időszakban, amikor már nincs fagy, de a fának még nincs rügye. A csonthéjasokat általában a betakarítás után, gyakran csak augusztusban vágjuk le. Kivétel a későn érő szilva – betakarítás előtt le kell vágni.

1. Tisztítás

Minden beteg, letört vagy más módon sérült ágat el kell távolítani. A függőlegesen felfelé mutató ágakat, illetve a törzsből kinőtt hajtásokat is levágjuk és ezzel megtisztítjuk a koronát. A lehető legtöbbet mindig annak az ágnak a közelében vágjuk, amelyről a sérült ág kinő.

2. Megvilágosodás

Először eltávolítjuk az ágakat, amelyek lefelé nőnek, a fa koronája közepéig vagy keresztező ágakon. Igyekszünk szép megjelenésű koronát készíteni a fa közepétől kezdve. Megnézhetjük, hogyan néz ki a korona. Ezután eltávolítjuk azokat az ágakat, amelyek egymással versengenek a növekedésért, ugyanarról a helyről vagy egymással párhuzamosan nőnek. Mindig hagyjuk meg azokat az ágakat, amelyek egészségesebbek, és amelyek jobb szöget zárnak be a fa közepére (hasznos, ha összehasonlítjuk a szögeket az óra mutatóival - 2 vagy 10 óra). Megfelelő megvilágítás mellett az ágak között 15-30 cm-es üres térnek kell maradnia. Minél vékonyabbak az ágak, annál közelebb lehetnek egymáshoz.

3. Rövidítés

Idősebb fáknál ez a lépés nem szükséges, de segít a fiatal fáknak abban, hogy megakadályozzák a hosszú ágak letörését a termés súlya alatt, az ágak megvastagodnak, és az alsó ágak növekedését is támogatja. Idősebb fákhoz nem ajánlott. Egyszerűen feldolgozzuk a fiatal hajtásokat hosszuk körülbelül 20 százalékával. Mindig közvetlenül a rügy felett vágunk, ami oda megy, ahol az ágat tovább akarja nőni.